Plusbog abonnement – for dig, der er vild med bøger

Plusbog er en fordelsklub med over 250.000 EKSTRA billige bøger. Medlemspriserne gælder kun for medlemmer. Har du ikke et medlemskab, bliver det automatisk lagt i din indkøbskurv. Medlemskabet koster kun 49,00 kr/30 dage i løbende abonnement - afmeld når du har lyst. Se alle fordele her.

Er du ikke medlem?
Du kan altid købe til lav normalpris, uden medlemskab.
Plusbog abonnement – for dig, der er vild med bøger

Plusbog er en fordelsklub med over 250.000 EKSTRA billige bøger. Medlemspriserne gælder kun for medlemmer. Har du ikke et medlemskab, bliver det automatisk lagt i din indkøbskurv. Medlemskabet koster kun 49,00 kr/30 dage i løbende abonnement - afmeld når du har lyst. Se alle fordele her.

Er du ikke medlem?
Du kan altid købe til lav normalpris, uden medlemskab.
Medlemskap
49,-
30
/ dagar
Plusbog logo
Hitta erbjudanden på deckare här
 Förmånsklubb
 Alltid billiga böcker
 90 dagars returrätt
 4,5 stjärnor på Trustpilot

Cirkusflickan

Skickas inom: 2-4 vardagar
Vårt normalpris 220,00 kr
Spara 45,00 kr
175,00 kr
Frakt per order 69,00 kr

Detta pris gäller för medlemmar. Medlemskap endast 49,00 kr/30 dagar i fortlöpande abonnemang – säg upp när du vill.

Över 65.000 böcker, nyheter, bästsäljare. Till extra låga priser

Köp bara vad du vill - inget köptvång

220,00 kr
Frakt per order 69,00 kr
För dig som inte önskar ett medlemskap.
Beskrivning:

Året är 1944 och andra världskriget rasar i Tyskland. Den sextonåriga Noa

försörjer sig som städerska på en tågstation efter att ha blivit utslängd hemifrån.

Då hon en kväll följer ett märkligt ljud upptäcker hon till sin fasa en

godsvagn fylld med övergivna judiska barn. Innan hon hinner tänka fattar

hon tag i ett spädbarn och flyr hals över huvud ut i vinternatten.

Noa och barnet, som får namnet Theo, räddas och tas om hand av ett kringresande

cirkussällskap, och för att smälta in tränas hon till trapetsartist.

Hennes lärare är den några år äldre Astrid, en kvinna med ett hemlighetsfullt

förflutet som starkt ogillar Noas uppdykande.

Men kriget kommer närmare och deras skyddade tillvaro på cirkusen

hotas alltmer. Theos liv är i fara och snart inser Noa och Astrid att deras

enda chans att överleva är att släppa taget om sina hemligheter och våga

lita på varandra.

 

"Jenoff has written a tribute to the human spirit

that soars in the midst of epic despair."

National Public Radio

"Readers who enjoyed The Nightingale and Water for Elephants

will embrace this novel."

Library journal

***

PAM JENOFF är författare och advokat, bosatt i Philadephia. Cirkusflickan är hennes sjätte roman

och den klättrade direkt upp på New York Times bästsäljarlista. Hennes stora intresse för judisk

historia väcktes under åren som diplomat i Krakow.

 

Språk:
Svenska
ISBN-13:
9789150932621
Förlag:
HarperCollins Nordic
Författare:
ISBN-10:
9150932624
Bandtyp:
Hardcover
Sidor:
352
Utgivningsdatum:
4 jun 2018
Nytrycksdatum:
1 jan 0001
Utgåva:
1
Dimensioner:
B: 145mm H: 218mm D: 29mm

Typiskt en billig utgåva av en bok. Hård rygg, mindre bra papper och tryckkvalitet.

Inbindingen har betydelse för kvalitet och hållbarhet. Inbundna och häftade böcker är av BRA KVALITET, medan hardback och paperback är BILLIGARE UTGÅVOR.

Bokrecensioner · Cirkusflickan
Pam Jenoff
Var först med
att recensera boken
Skriv en bokrecension & VINN
Varje månad väljer vi 3 vinnare:
Den som har skrivit flest recensioner
Den som har skrivit den bästa
Vi drar lott bland alla nya recensioner
Varför ska jag bli medlem?
Otroliga priser
Billig leverans
PLATINAförmåner